Dodatkowe funkcje oczyszczaczy powietrza i dlaczego mają znaczenie

Oprócz filtrów HEPA i filtrów węglowych wiele oczyszczaczy powietrza posiada dodatkowe funkcje. Funkcje te mogą nie być tak ważne dla alergików lub osób posiadających małe pomieszczenia, ale mogą mieć duże znaczenie w domach ze zwierzętami domowymi lub osobami palącymi, lub w pomieszczeniach, w których umieszczenie oczyszczacza powietrza nie jest praktyczne. Filtr wtórny zatrzymujący mniejsze cząsteczki jest często wymieniany jako trzeci filtr oczyszczacza powietrza. Jednak w rzeczywistości istnieje kilka innych funkcji, które producenci umieszczają w swoich produktach. Są one po prostu rzadziej spotykane niż trzy podstawowe filtry, które już omówiliśmy. Przyjrzyjmy się tym dodatkowym funkcjom i dlaczego mają one znaczenie.

Sterylizacja UV

Światło ultrafioletowe jest powszechnie stosowane do sterylizacji wody, w tym w miejskich oczyszczalniach ścieków i w domu. Jest ono również stosowane w oczyszczaczach powietrza w celu zabicia rzeczy żyjących wewnątrz oczyszczacza, w tym pleśni i bakterii. Światło UV jest powszechnie stosowane do sterylizacji oczyszczacza powietrza, ale nie jest to standardowa funkcja we wszystkich oczyszczaczach powietrza. Sterylizacja oczyszczacza powietrza jest dobrym zabezpieczeniem w domach przyjaznych alergikom, w których są małe dzieci lub zwierzęta. Należy pamiętać, że światło UV nie zatrzymuje ani nie usuwa alergenów, kurzu i zapachów.

Sterylizacja jest potężną, ale specyficzną funkcją, która może być niepotrzebna dla wszystkich gospodarstw domowych. Sterylizacja światłem UV nie ma na celu dodania dodatkowej filtracji powietrza, więc oczyszczacze powietrza z tą funkcją nie oczyszczą powietrza. Może jednak pomóc w dłuższym użytkowaniu oczyszczacza powietrza. Oczyszczacze powietrza z funkcją sterylizacji promieniami UV mogą być stosowane w pomieszczeniach, w których przebywają osoby bardzo uczulone lub dzieci. Sterylizacja światłem UV to jeden ze sposobów na ograniczenie rozprzestrzeniania się alergii. Światło UV nie jest niebezpieczne, ale może powodować uszkodzenia DNA, jeśli oczyszczacz znajduje się zbyt blisko osoby.

Elektroniczny monitoring jakości powietrza

Niektóre oczyszczacze powietrza są czymś więcej niż tylko filtrami powietrza. Niektóre oczyszczacze powietrza mają wbudowany czujnik do śledzenia i monitorowania jakości powietrza. Czujniki te mogą informować o konieczności wymiany oczyszczacza powietrza. Mogą one również dostarczać podstawowych informacji o zanieczyszczeniach i zapachach w powietrzu. Czujniki te nie eliminują zanieczyszczeń, ale informują, kiedy są one obecne i w jakim stężeniu.

Mogą również informować, kiedy nadszedł czas na wymianę filtra powietrza. Do zalet czujników elektronicznych należy możliwość obserwowania jakości powietrza w czasie i wygoda otrzymywania powiadomień o konieczności przeprowadzenia konserwacji oczyszczacza powietrza. Do minusów należy zaliczyć fakt, że czujniki te nie są tak dokładne jak profesjonalne urządzenia. Nie oczyszczają one również powietrza, więc mogą nie być pomocne dla alergików.